Projektowanie kuchni – od czego zacząć?
Projektowanie kuchni – od czego zacząć?

Projektowanie kuchni – od czego zacząć?

Projektowanie kuchni – od czego zacząć?

Kuchnia to bez wątpienia serce domu. To tam jesz z rodziną wspólne posiłki i odbywasz prywatne rozmowy podczas imprezy. Dlatego ważne jest, by była dobrze zaprojektowana i rozplanowana. Zajmujesz się tym samodzielnie? Podpowiadamy Ci więc, jak to zrobić!

Wielkość kuchni

To w istocie bardzo złożone pojęcie. Na wielkość pomieszczenia składa się bowiem wiele czynników, o których mogłeś nie pomyśleć od razu: jego kształt, długość ścian, rozmieszczenie okien i drzwi. Istotne są również tzw. ciągi komunikacyjne, czyli fakt, czy kuchnia jest pokojem przejściowym czy nie. W wielkości kuchni ma również znaczenie kolor ścian (który może optycznie ją zmniejszyć lub powiększyć) oraz oświetlenie działające na takiej samej zasadzie co barwy. Dlatego przemyśl dokładnie wszystkie te kwestie tak, aby były ze sobą spójne.

Kolory i wzory

Ściany przestronnej kuchni można pomalować praktycznie na każdy kolor. Trzeba tylko pamiętać, że podłoga i meble muszą z nimi współgrać. Z małym pomieszczeniem jest trochę trudniej, w końcu zależy Ci na tym, by nie wydawało się jeszcze mniejsze. Z tego względu postaw na jasne kolory, które optycznie powiększają. Zasada jest prosta: ciemny kolor optycznie przybliża, a jasny oddala. Użyj tej informacji, jeśli Twoja kuchnia cechuje się nieregularnym kształtem. Gdy pomalujesz krótsze ściany ciemniejszą farbą, kuchnia będzie wyglądała na bardziej proporcjonalną.

Meble

Z pewnością chcesz, by Twoja kuchnia była nie tyko designerska, ale także dobrze spełniała swoją funkcję. Często wykonujesz w niej kilka czynności naraz, np. gotujesz coś na kuchence i sięgasz po coś do lodówki. Z tego względu dobrze przemyśl ustawienie poszczególnych mebli. Pamiętaj, że kuchenki nie stawia się obok lodówki i zlewu. Również bezpośrednia bliskość okna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pomyśl, czy głębokie szafki nie lepiej zastąpić o wiele wygodniejszymi szufladami lub wysuwanym regałem – to ułatwi Ci sięganie po różne rzeczy i na pewno zaoszczędzisz na tym trochę czasu.

Dodatki

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale dodatki potrafią „zrobić” nawet najbardziej wymagającą kuchnię. Młynek do kawy, solniczka i pieprzniczka, pojemniki na cukier i sól, stojak na przyprawy, suszarka na naczynia i wiele, wiele innych elementów może sprawić, że Twoja kuchnia zyska nowe oblicze. Postaraj się, by wszystkie były utrzymane w jednym stylu i kolorystycznie współgrały z resztą pomieszczenia.

Widzisz? Projektowanie kuchni wcale nie jest takie trudne! A jeśli dalej masz wątpliwości, zostaw to nam – wyczarujemy dla Ciebie perfekcyjne pomieszczenie.

Projektowanie kuchni – od czego zacząć?Zadzwoń